Ako správne vychladiť byt?

post image
background image

Ako správne vychladiť byt?

Každý z nás hľadá pred horúčavou útočisko, komfortné teploty nemáme ani vo vlastných bytoch. Predovšetkým slnečné byty sa cez leto menia na nedobrovoľné sauny. Ako ochladiť vzduch v byte či dome, aby ste si mohli aspoň doma oddýchnuť a pokojne sa vyspať?  Pre pocit pohodlia je mimoriadne dôležitá vhodná teplota vzduchu, a to najmä teraz, keď vonku je horúco. Prečítajte si naše tipy.

Investícia do kvalitnej klimatizácie

Najideálnejším riešením udržania stabilnej teploty v byte je inštalácia  klimatizácie. Nevýhodou je, že vyžaduje konštrukčný zásah do budovy a veľakrát aj súhlasné stanovisko ostatných spoluvlastníkov domu. Správne navrhnutá a kvalitná klimatizácia spoľahlivo vychladí izby na príjemnú teplotu. Pracuje potichu a môže poskytovať aj ďalšie užitočné funkcie navyše – napr. odvlhčovač, ventilátor, či dokonca režim kúrenia. Aktuálne moderné technológie nám ponúkajú aj možnosti chladenia menej invazívne na ľudský organizmus ako je stropné chladenie alebo podlahové dochladzovanie.

Použite ventilátor

Ventilátor je lacný a  účinný prostriedok ako si doma vytvoriť osviežujúci vánok. V odborných predajniach nájdete široký výber s rôznymi doplnkovými funkciami za prijateľné ceny. Výkonný ventilátor rozháňa vzduch a ochladzuje vzduch v interiéry. Overeným trikom našich mám je miska s kockami ľadu alebo zachladená fľaša s vodou. Ak ich postavíte pred ventilátor, vzduch priamo pred ventilátorom bude na pocit chladnejší.

Vetrajte skoro ráno alebo večer 

Ak vetráte počas najväčšieho tepla, horúčavu si pustíte priamo do bytu. Počkajte, kým rozhorúčené plochy betónu a asfaltu vychladnú. Na túto dobu si naplánujte aj vetranie. Okná otvorte dokorán skoro ráno alebo pred spánkom po západe slnka.

Minimalizujte používanie náročných spotrebičov

Ak z elektrickej siete vypnete na energiu náročné spotrebiče a elektroniku, ktoré momentálne nepoužívajte, urobíte určite dobreVäčšina z nich má “stand-by” režim, ktorý tak isto prispieva k nárastu teploty. Spotrebiče majú síce minimálny odber, samotné zariadenie alebo jeho káble tiež produkujú a hromadia okolo seba teplo. Ak môžete, minimalizujte používanie umývačky riadu a sušičku oblečenia. Ak máte balkón alebo terasu, bielizeň rýchlejšie uschne a navyše aj ušetríte za energiu. 

Obmedzte varenie

Aj varenie v byte môže výrazne ovplyvniť izbovú teplotu, preto by sme v lete mali konzumovať ľahké jedlá, čo najmenej tepelne spracované a veľa čerstvej zeleniny. Tým obmedzíme používanie plynového alebo elektrického sporáka, poprípade rúry, ktoré sú najväčším zdrojom tepla pri ich používaní.  Takto sa nielen dobre vyspíte, ale Váš organizmus Vám bude vďačný za ľahko stráviteľnú stravu a menšiu záťaž pri trávení v týchto horúčavách. Ak máte terasu, alebo balkón, či vlastnú záhradu, isto si zamilujete spoločné obedy a večere s rodinou na čerstvom vzduchu, poprípade pošteklíte susedom chuťové bunky. Ideálnou alternatívou je čas strávený v prírode, kde na vyhradených miestach si môžete opiecť alebo ugrilovať obľúbené dobroty.