Čo je potrebné zvážiť pred kúpou nehnuteľnosti?

post image
background image

Výber bytu vie byť náročným a zdĺhavým procesom – obzvlášť vtedy, keď ste v tejto oblasti ešte nováčikom. Je preto dôležité položiť si pred kúpou nehnuteľnosti tie správne otázky. S akým účelom si nehnuteľnosť kupujem? Dom alebo byt? Aké sú moje požiadavky? Som jednotlivec, pár alebo celá rodina? Aké štýly bývania preferujem?

Dom alebo byt?

Ako prvé by sme si mali stanoviť, aký typ bývania vlastne hľadáme. Byt je ideálnym riešením predovšetkým pre mladých ľudí, ktorí doma trávia menej času – veľa pracujú, cestujú a stretávajú sa s kamarátmi. Byty sú menej nákladné, či už po stránke energií, alebo všeobecnej údržby. Ušetrené peniaze tak môžete využiť pragmatickejšie a investovať ich inam alebo si založiť sporenie do budúcnosti. V neposlednom rade sa menšie nároky na údržbu pretavia aj do ušetreného času a námahy. Ak sa už rozhodnete si kúpiť byt, prečítajte si, na čo si dať pozor pri kúpe bytu v novostavbe.

Rodinný dom je, ako vyplýva priamo z jeho názvu, vhodný najmä pre ľudí s deťmi, alebo plánujúcich si založiť v dohľadnej dobe rodinu. Okrem zvýšeného komfortu ponúka dom súkromie a vo väčšine prípadov aj dvor či záhradku, ktorá predstavuje bezpečný priestor pre vaše deti. Nevýhodou sú vyššie náklady a samotná cena nehnuteľnosti, ako aj rastúce nároky na jeho údržbu.

Výber lokality

Dôležitým faktorom pri výbere bytu alebo domu je jeho umiestnenie. Byty v centre mesta sú skvelé pre ľudí vyžadujúcich maximálnu dostupnosť, či už do práce alebo všeobecne do obchodov, gastro podnikov, kina alebo ďalších kultúrnych zariadení. Nevýhodou je vysoká cena a častokrát aj väčší ruch či znečistený vzduchu.

Ak vám neprekáža dochádzanie za prácou (alebo robíte z domu) a nie ste typ človeka, ktorý trávi väčšinu času v meste, možno bude pre vás lepšie bývať na periférii. Okrem výrazne nižšej ceny za obdobný typ a veľkosť nehnuteľnosti, je veľkou výhodou aj kľud či prítomnosť prírody a priestorov vhodných na aktívny oddych. 

Veľkosť a iné vlastnosti

Ak máme správne nastavené priority, je čas zamerať sa na konkrétnu nehnuteľnosť. Byt je veľká investícia, preto je vhodné dôkladne si premyslieť predovšetkým fixné parametre, ktoré nie je možné v budúcnosti zmeniť. Ide o výmeru, počet izieb, ich dispozičné riešenie, orientáciu na svetové strany a prípadne aj exteriér, ktorý prislúcha k bytu (čo sú napr. balkóny, terasy, loggie alebo predzáhradky, ktoré sa stávajú viac žiadanými pre zvýšenie komfortu bývania). Zoznam bytov v našich novostavbách nájdete v sekcii byty na predaj.

Aj keď veľká časť dispozícii sa dá zmeniť prípadnou rekonštrukciou, ide taktiež o nemalú finančnú a časovú investíciu, ktorú treba pred kúpou dôkladne zvážiť a prirátať si ju ku kúpnej cene nehnuteľnosti.

Životná situácia

Vyššie sme si popísali najzákladnejšie otázky, nad ktorými by ste sa mali pred kúpou nehnuteľnosti zamyslieť. Veľkým faktorom však môže byť aj to, v akej životnej fáze sa práve nachádzate. Inak je na tom jednotlivec hľadajúci bývanie po skončení školy, mladý pár, ktorý sa chce nasťahovať do vlastného, začínajúca rodina, či rodina kde už deti z rodného domu odišli a pôvodné rodičovské bývanie je už zbytočne veľké. Život je cesta a veci nemusia byť nutne trvalé. To isté platí aj v prípade kúpy vlastného bývania, s ktorým vám radi poradíme.