Na čo si dať pozor pri kúpe bytu v novostavbe?

post image
background image

Plánujete kúpu bytu a napokon ste sa rozhodli pre čerstvú novostavbu? Výborne. Novostavby majú oproti starším bytom množstvo výhod, rovnako dôležité sú však aj parametre, na ktoré si pri budúcej investícii treba dať pozor. Prejdeme si niektoré z nich.

Kvalita a štýl zariadenia.

Moderné byty v novostavbách majú výhodu v tom, že pri nich často nie sú potrebné ďalšie investície. Dostávate hotový byt so všetkými modernými vymoženosťami a častokrát aj so zrealizovaným štandardným vybavením, ako je sanitárne zariadenie, batérie, obklady, dlažby, interiérové dvere, zárubne či podlahy, ktoré vám zabezpečí užívanie bytu ihneď po odovzdaní.

Mnohé novostavby však prichádzajú aj s možnosťou “holobytu”. Ak máte požiadavku si nový byt doslova „vyskladať“ podľa seba, bude pravdepodobne lepšou voľbou. V takomto prípade vám bude byt odovzdaný so zrealizovaným kúrením, rozvodmi všetkých sietí (rozvody elektrickej energie musia byť k potrebám kolaudácie ukončené zásuvkami a vypínačmi) a omietkami. 

Máte tak možnosť štandardného vybavenia alebo si môžete zvoliť holobyt a svoj nový domov si dokončiť vo vlastnej réžii po prevzatí.

Parkovanie a služby.

Ďalšou veľkou výhodou novostavieb sú vopred pripravené parkovacie miesta, ktoré rátajú s počtom obyvateľov budovy či bytového komplexu. Pri starších stavbách a obzvlášť tých v centre mesta, je veľmi častým javom nedostatok parkovacích miest, keďže budovy v tom čase neboli navrhované v kontexte dnešného náporu vozidiel. Nové byty na predaj tiež často disponujú oveľa modernejšími urbanistickými riešeniami v podobe podzemných, nadzemných garáží a parkovísk.

Okrem toho sa už pri plánovaní stavieb ráta s plnou občianskou vybavenosťou v podobe obchodov, reštaurácií, posilňovní, kaderníctiev, alebo dokonca celých nákupných a multifunkčných objektov. K tomu v poslednej dobe pribúdajú aj dodatočné projekty, ako oddychové zóny, ihriská či komunitné záhradky

Preverte si developera.

Jedným z dôležitých faktorov pri kúpe nového bytu je aj samotný developer projektu. Preverte si jeho históriu, úspešné projekty, ktoré v minulosti realizoval a nezabudnite si pozrieť ani prípadné recenzie od ostatných kupujúcich. 

V neposlednom rade zaváži aj proces výstavby budovy a predovšetkým materiály, ktoré na stavbu developer použil. Preto sa pred konečným rozhodnutím radšej informujte o všetkých detailoch – či už ide o výplň stien, alebo rozvody a potrubie. 

Ako pri výbere každej nehnuteľnosti, aj pri novostavbe platia zväčša tie isté pravidlá, na ktoré je dobré dávať si pozor. Je však pre nás výhodou, ak máme predstavu o tom, čo môžeme od predaja očakávať a aké sú dnes pri bytoch zaužívané štandardy. 

Rovnako dôležitý je aj dodávateľ stavby (stavebná firma), ktorý objekt vyhotovuje, a teda zodpovedá za kvalitu prác, či následné odstraňovanie reklamácií. Pri malých firmách s nedostatkom skúseností sa môže stať, že sa stavba dostane do omeškania atď. Pre odstránenie pochybností sa spoľahnite na skúseného developera VI GROUP, spol s.r.o., ktorý ma za sebou niekoľko desiatok projektov.