Na čo si dať pozor pri výbere banky a hypotéky?

post image
background image

Pri výbere banky by ste mali zvážiť nasledujúce body

 1. Úroková sadzba
  Okrem jej výšky, na ktorú sa zameriava väčšina ľudí, je taktiež dôležitá doba jej fixácie, počas ktorej vám banka garantuje, že úroková sadzba zostane nezmenená aj napriek tomu, že sa na finančnom trhu zmení situácia. 
 1. RPMN (Ročná percentuálna miera nákladov)
  RPMN je dôležitejším parametrom, než úroková sadzba, pretože zahŕňa všetky náklady, ktoré od banky môžeme očakávať. To znamená, že okrem úrokovej sadzby zahŕňa aj akékoľvek ďalšie poplatky. Preto vám pri porovnávaní hypoték pomôže oveľa viac, než len úroková sadzba. Vzorec na výpočet RPMN nájdete na stránke NBS.
 1. Poplatky
  Poplatok za poskytnutie či spracovanie hypotekárneho úveru, poplatok pri predčasnom splatení hypotéky, poplatok za vedenie bežného bankového účtu, poplatok za zmeny na hypotéke, poplatok za vypracovanie znaleckého posudku, poplatok týkajúci sa záložnej zmluvy či rôzne poistenia nehnuteľnosti a splácania samotného úveru. Zoznam rôznych poplatkov je naozaj dlhý, preto je vhodné si poplatky u každej banky naštudovať a pomôcť si s vyššie spomenutým RPMN.
 1. Nutnosť “dokúpenia” ďalších produktov
  Sem je možné zaradiť i požiadavku niektorých bánk mať u nej založený bežný účet. Je vhodné spýtať sa na ďalšie produkty priamo banky, no nenechať sa do ich kúpy dotlačiť,. Radšej si podmienky v pokoji prečítať, prediskutovať a zvážiť, ktoré vám dávajú zmysel.
 1. Mimoriadne splátky
  Odporúčame vám prezistiť si, aké veľké môžu byť mimoriadne splátky, kedy ich môžete zaplatiť a akým spôsobom.
 1. Dokladovanie účelu hypotéky
  Je vhodné vopred od banky zistiť, akými dokladmi je možné sa preukázať, aké dátumy vystavenia dokladov banka akceptuje a dbať na všetky údaje, ktoré by na faktúre mali byť uvedené.
 1. Doba čerpania
  Do kedy je možné čerpať hypotéku? Kedy mi prídu finančné prostriedky? To sú oázky spojené s dobou čerpania, ktoré by ste sa mali určite pýtať.
 1. Podmienky na získanie úveru a podmienky, ktoré budete musieť akceptovať
  Banka sa bude pozerať na váš príjem. Ďalej sa budete vy sami zaujímať o tzv. LTV (loan-to-value ratio, čiže pomer ponúknutého úveru k hodnote nehnuteľnosti) a taktiež je určite dôležitým bodom doba splatnosti hypotéky.

Ak by ste si nevedeli s výberom poradiť sami, môžete to skúsiť aj inak – ďalším spôsobom, ako si vybrať hypotéku, je vyberať ju s pomocou samotného developera. O tomto postupe a dôvodoch, prečo si vybrať hypotéku cez developera, sme spísali celý článok.

S akýmikoľvek otázkami ohľadom našej ponuky bývania a možností týkajúcich sa hypoték, nás neváhajte kontaktovať, radi vám poradíme.