Oplatí sa kúpiť byt v koronakríze?

post image
background image

Mnohí očakávali cez koronakrízu pokles záujmu o kúpu nehnuteľností. Odborníci nás varovali pred realitnou bublinou ktorá zvýšila ceny bytov nad prijateľnú úroveň. Klesali úrokové sadzby na hypotekárne úvery. Aká je teda skutočnosť, kde je pravda?

Potvrdilo sa, že cena realít nemá dôvod klesať kvôli pandémii. Dôvodov je viac. V Bratislave dlhodobo prevyšuje dopyt nad ponukou. Podľa Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR) na trhu chýba štyridsať tisíc bytov, pričom v roku 2020 vznikla alarmujúca situácia, keď súhlasné záväzné stanovisko získalo v Bratislave iba 1957 bytových jednotiek, čo je o 1000 menej, ako skolaudovaných bytov za rovnaké obdobie. Administratívne procesy a legislatíva sú podľa analytikov jedným z problémov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť schvaľovacích procesov a výstavby. V rôznej fáze sú rozpracované mnohé nové projekty ktoré ale nedokážu uspokojiť „hlad“ po nových realitách. Lacné hypotéky umožňujú dostupnosť nákupu realít. Okrem toho časti populácie sa počas pandémie podarilo naakumulovať úspory na bezpečné investovanie do nehnuteľností a uchrániť ich tak pred infláciou ktorá aktuálne je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) vo výške 9 %. Rastúce ceny vstupov, energií, vojna na Ukrajine tiež vplývajú na stále rastúce ceny nehnuteľností a realitná bublina sa zatiaľ nekoná.

Aj v tomto roku preto ceny nehnuteľností na bývanie pokračujú v rekordnom raste. Ten nielenže nepoľavuje, ale pridáva na rýchlosti. Medziročne podľa NBS ceny poskočili o 25,1 percenta. Ak v Bratislave koncom roka 2020 stál meter štvorcový v priemere 2 470 eur, o rok neskôr sa jeho cena vyšplhala už na 3 091 eur za meter štvorcový. Ide o príklad, ktorý je v krajských mestách omnoho výraznejší. Slovensko má zo všetkých krajín Európskej únie (EÚ) najvyšší priemerný počet osôb na jednu domácnosť, takže dopyt po menších bytoch bude ešte dlhodobo vysoký. Väčšina ľudí, ktorí hľadali bývanie pre seba pred rokmi a stále si nevybrali, si to dnes vyčítajú. Ak ste teda našli nový byt, ktorý sa vám páči, určite nečakajte a kúpte ho, kým je v ponuke. Taký byt sa zase nemusí objaviť v ponuke aj niekoľko mesiacov, možno rokov, a ceny nehnuteľností určite neklesajú a ani v najbližšej dobe nebudú. Situácia, najmä v Bratislave, ostáva rovnaká, nových bytov je nedostatok, najmä tých pekných v dobrých lokalitách a s dobrou dispozíciou. Tak isto, ak máte voľné finančné prostriedky a tiež máte možnosť získať lacnú hypotéku, je kúpa investičnej nehnuteľnosti určite dobrý nápad.

Kúpa nového bytu je veľká transakcia, ktorú človek robí možno raz za svoj život, a preto sa určite treba obrátiť na správneho developera, ktorí dobre pozná vaše potreby. O to viac to platí teraz. Ale aj dobrého developera si treba vedieť správne vybrať. Mal by mať dobré referencie, odbornosť, prehľad a skúsenosti. Vo VI Group vám dokážeme poradiť s výberom nového bytu, upraviť jeho vybavenie a sprostredkovať jeho financovanie. Všetky naše byty sú vyhotovené vo vysokej kvalite a majú štandardy od renomovaných výrobcov. Máme sedemnásť rokov skúsenosti s výstavbou bytových domov za dostupné ceny. Staviame domovy, nie byty.